Does Eating Healthy Really Have To Cost More?

Does Eating Healthy Really Have To Cost More

Here’s proof it doesn’t have to. There is an assumption that healthy food costs more than junk food. A recent study by the university of Cambridge found that healthy food can cost up to three times more than junk food.

However, don’t let this ruin your enthusiasm for healthy food, as it really does depend on the way you look at it. This study has been covered by a lot of websites, which means more people will be convinced that eating healthy is too expensive. You can eat healthy for less, you just have to be smart about it.

In this study they look at 100 items of food that were either deemed healthy or unhealthy by the government. 1,000 calories made up from healthy items cost an average of £7.49, whereas the same calories made up from unhealthy products such as pizza and doughnuts cost just £2.50. However, the results are not as clear cut as they seem.

Junk Food

The key thing to note about this study is that it is based on calories. Junk food contains empty calories with little nutritional value, so they are unlikely to fill you up. You may spend less, but you will run out of food more quickly as you will never feel full, which will probably cost more in the long run.

The argument about the cost of healthy food tends to be very one sided. The following arguments and explanations might make you think differently. We have also included some products that prove that eating healthy isn’t always more expensive.

 

Calories aren’t an accurate reflection

‘Using price per calorie doesn’t tell you how much food you’re going to get or how full you are going to feel’ said Andrea Carlson, scientist at the USDA’s Economic Research Service. For example, if you eat a cake with around 200 calories it will not fill you up as much as a 105 calorie banana. Crisps, biscuits, chocolate bars and cheap pizzas won’t fill you up for long.

 

Microwave meals vs fresh meals

Lots of people believe buying low quality microwave meals is cheaper than cooking fresh. A microwave meal for £3 might seem like the cheaper option but if you spend a little bit more and make a more substantial, fresh meal it will last longer. You may spend more in the shop, but your cost per meal will be lower. Cooking food from scratch in bulk is healthier and you will get much more for your money.

 

Buy in bulk and freeze

Frozen fruit and vegetables

Sometimes your ability to eat healthy for less depends on the amount of effort you put in. There’s no doubt that if you want to eat healthy it will take more time and effort. Buying healthy products when they are in season or on offer and then freezing them can make eating healthy much more affordable.

Frozen fruit and vegetables tend to be a lot cheaper, and contrary to popular belief they aren’t necessarily lower quality than fresh products. Frozen fruit and vegetables are often frozen soon after being picked, so they keep fresher for much longer than products that aren’t frozen.

 

Portion control

When you eat healthy you tend to eat smaller portions, which means you won’t need to buy food in such large volumes. If you focus on portion control then your cost per portion will go down.

 

Where you live

Homemade Soup

Where you live can have an impact on your ability to eat healthy for less. It’s usually cheaper to buy fresh if you have grocery stores and markets nearby where you can pick up some bargains. If you go to a local market where they sell fresh vegetables you will find more products at a lower cost. It will work out a lot cheaper than going and buying rubbish in the supermarket you don’t need.

A selection of products that prove eating healthy doesn’t have to cost the world

  • Brown vs white bread

Hovis white and brown bread both £1

  • Porridge vs cereal

Kellogg’s Coco Pops £2.10 for 295g, Quaker oats £2 for 1kg

  • Dark chocolate vs milk chocolate

Green and Black’s 85% organic dark chocolate £2 for 100g, Cadbury dairy milk chocolate £2 for 100g

  • Packet soup vs homemade soup

Homemade carrot and coriander soup (1kg carrots 60p, coriander 10p per 10kg ), Sainsburys carrot and coriander soup £1.80 for 600g

  • Yogurt vs ice cream

Yeo Valley Organic Natural Yogurt £1.50 for 500g, Ben & Jerry’s Cookie Dough Ice Cream 500ml £3.50

  • Brown vs white pasta/rice

White fusilli 500g for £0.95, brown fusilli 500g for £0.95

  • Potato wedges vs homemade potato wedges

McCain wedges £2 for 750g, Sainsbury’s White Potatoes 2.5kg for £1.25




Leave a comment

Comments will be approved before showing up.


Also in Your Health

What Role Can Nutrition Play in the Treatment of Modern Illness?
What Role Can Nutrition Play in the Treatment of Modern Illness?

Today, healthcare is a hot topic all around the world; with a global population surpassing seven billion, the treatment of disease is a larger task than at any other point in history. Many people wonder about the best ways to live a healthy life and how they might prevent sickness. When we do get sick...

4 Amazing Paleo Desserts That Will Help You Lose Weight Without Feeling Guilty
4 Amazing Paleo Desserts That Will Help You Lose Weight Without Feeling Guilty

There have been endless amount of diets knocking about for years but the reality is, most of them are unsustainable, don’t have lasting effects and in some cases, can be dangerous. The Paleo Diet (sometimes referred to as the Caveman Diet) is a more of a lifestyle change and is based on what people may...

Coconut Oil: Good or Bad?
Coconut Oil: Good or Bad?

If you’re fed up with hearing conflicting information about nutrition, you’re not alone. You want to eat well, but it seems a losing battle when what you thought was healthy is suddenly getting lambasted by the media, and what you’ve been avoiding is suddenly labelled a “superfood.” The recent advisory by the American Heart Association...